KNOWNNEBS
Korzyści pozaenergetyczne w audycie energetycznym przedsiębiorstwa
AKTUALNOŚCI
Pilotażowe audyty energetyczne w przedsiębiorstwach
Projekt KNOWnNEBs wprowadza nową jakość do praktyki wykonywania audytu energetycznego w przedsiębiorstwie. Metodologia KNOWnNEBs, oprócz potencjalnych oszczędności energii, szacuje również korzyści pozaenergetyczne wynikające z wdrożenia środków poprawy efektywności energetycznej. Obliczenia te mogą mieć istotny wpływ na podjęcie przez przedsiębiorcę decyzji o zainwestowaniu w efektywność energetyczną.
Pierwszymi przedsiębiorstwami, w których wykonamy audyty energetyczne z zastosowaniem nowej metodologii, będą firmy pilotażowe, które chcą w nowoczesny sposób podejść do audytu energetycznego i do przyszłych inwestycji.
W Polsce będą to przedsiębiorstwa z branży spożywczej oraz metalowej:
- ENTC Dairy Solutions Sp. z o.o.,
- Browar Kormoran Sp. z o.o.,
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kosowie Lackim,
- Zakład Przetwórstwa Mięsnego ALFA,
- Kordas Sp. z o.o.
Po zakończeniu audytów pilotażowych zaprosimy audytorów
energetycznych, którzy chcieliby stosować nową metodologię audytu
energetycznego na szkolenia.
Przegląd praktyk wykonywania audytu energetycznego
Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem, które powstało w ramach realizacji projektu KNOWnNEBs "Przegląd praktyk wykonywania audytu energetycznego w przedsiębiorstwach". Raport powstał na podstawie wiedzy ekspertów, wywiadów przeprowadzonych z przedsiębiorcami, a także ankiet dotyczących postrzegania przez właścicieli firm oraz ich pracowników korzyści pozaenergetycznych z wdrażania środków efektywności energetycznej. Opracowanie zawiera informacje dotyczące krajów biorących udział w projekcie KNownNEBs. Raport do pobrania znajduje się poniżej.
Nabór dla MŚP na audyty energetyczne
Prowadzimy nabór dla małych i średnich przedsiębiorstw z branży spożywczej i napojów, w których wykonamy audyt energetyczny z zastosowaniem nowoczesnej metodologii uwzględniającej oprócz oszczędności energii i kosztów funkcjonowania firmy także korzyści pozaenergetyczne. Audyt będzie dla firm bezpłatny, ponieważ wykonany zostanie w ramach realizacji unijnego projektu KNOWnNEBs . Ze wszystkich zgłoszeń wybierzemy 5 firm, które otrzymają bezpłatny audyt energetyczny.
Zgłoszenia zawierające: nazwę, adres firmy oraz krótki opis działalności z podaniem kodu NACE lub PKD oraz wielkość przedsiębiorstwa wg. unijnej klasyfikacji (małe, średnie) prosimy przesyłać na adres mailowy: mmazurkiewicz@kape.gov.pl. Dodatkowych informacji udzieli p. Marta Mazurkiewicz tel. 726 116 114.
Czekamy na opinię przedsiębiorców i ich stowarzyszeń
Opinia przedsiębiorców, a także instytucji ich zrzeszających jest dla nas niezwykle ważna, a także niezbędna do realizacji projektu. Prosimy zatem o jej wyrażenie w poniższym anonimowym kwestionariuszu dotyczącym korzyści pozaenergetycznych zawartych w metodologii wykonywania audytu energetycznego w firmie.
Link do kwestionariusza dostępny jest TUTAJ .
Poszukujemy MŚP do współpracy
Poszukujemy małych i średnich przedsiębiorstw z branży spożywczej, które wykonały w ostatnich latach audyt energetyczny.
Pierwsze spotkanie konsorcjum projektu
W dniach 28-29 listopada 2022 r. w Rydze odbyło się pierwsze spotkanie partnerów
projektu.
Projekt skupia 9 partnerów z 9 krajów UE. KNOWnNEBs
ma na celu opracowanie nowej metodologii wykonywania audytów energetycznych w
przedsiębiorstwach, która uwzględni i oszacuje także korzyści pozaenergetyczne.
O PROJEKCIE
Wynik przeprowadzonego w przedsiębiorstwie audytu energetycznego ma duży wpływ na to, czy przedsiębiorca podejmie decyzję o zainwestowaniu w efektywność energetyczną. Obecne podejście do audytu energetycznego obejmuje zwykle tylko analizę bezpośrednich oszczędności kosztów energii, a nie uwzględnia korzyści pozaenergetycznych (NEB), takich jak: lepsza jakość wytwarzanych produktów, komfort pracy, zwiększona produktywność czy mniejsza liczba przestojów z powodu konieczności wykonania konserwacji. Oznacza to, że przedsiębiorca nawet jeśli przeprowadzi audyt, nie zna wszystkich korzyści jakie niesie za sobą wdrożenie jego zaleceń.
Krajowe programy wsparcia efektywności energetycznej dla przemysłu również nie uwzględniają korzyści pozaenergetycznych płynących z inwestowania w efektywność energetyczną. Dlatego też, inwestycje mające duże znaczenie dla przedsiębiorstwa, ale osiągające niższe oszczędności energii, nie mają dostępu do finansowania.
Projekt ma na
celu opracowanie nowej metodologii wykonywania audytów energetycznych w
przedsiębiorstwach, która uwzględni i oszacuje także korzyści pozaenergetyczne.
Czas trwania: listopad 2022 r. - październik 2025 r.
MATERIAŁY DO POBRANIA
KONTAKT
Marta Mazurkiewicz
mmazurkiewicz@kape.gov.pl