
DHC SWEETCH
Zintegrowany łańcuch narzędzi do tworzenia map drogowych dekarbonizacji i planów inwestycyjnych w kierunku wydajnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych
(Integrated tool chain for decarbonization roadmaps and investment plans towards efficient district heating and cooling systems)
AKTUALNOŚCI
Rozpoczęcie projektu
W dniach odbyło się pierwsze spotkanie konsorcjum projektu. Ustalono na nim harmonogram zadań do wykonania w nadchodzących miesiącach.
O PROJEKCIE
Projekt DHC SwEEtch ma na celu wsparcie techniczne operatorów istniejących sieci ciepłowniczych i chłodniczych w celu przygotowania planów dekarbonizacji do 2050 r. i powiązanych planów inwestycyjnych w perspektywie 10 lat, zgodnie z kryteriami „efektywnego ciepłownictwa i chłodnictwa” określonymi w zmienionej dyrektywie w sprawie efektywności energetycznej oraz celami określonymi w lokalnych planach transformacji energetycznej (np. SECAP).
Projekt przewiduje zorganizowanie wsparcia technicznego wymaganego przez operatorów DHCN w formie „4-ogniwowego łańcucha wsparcia”. Ogniwa łańcucha reprezentują wzajemnie powiązane kroki wymagane do prawidłowego planowania modernizacji/zmiany paliwa/integracji systemu DHCN:
1. Mapowanie,
2. Modelowanie,
3. Ocena,
4. Generowanie planów inwestycyjnych.
Każde łącze będzie zawierało określony zestaw usług udostępnionych przez ekspertów technicznych konsorcjum DHC SwEEtch (IESRD, R2M, RINA-C, EURAC, EIHP, KAPE) dzięki specjalistycznej wiedzy i narzędziom (komercyjne oprogramowanie i narzędzia z projektów badawczo-rozwojowych UE). Zintegrowany łańcuch narzędzi DHC SwEEtch zostanie wdrożony w 10 studiach przypadków w celu przygotowania 10 planów inwestycyjnych. Uznając krajowe różnice geograficzne/polityczne/społeczno-gospodarcze w całej Europie, DHC SwEEtch będzie oparty na studiach przypadków zidentyfikowanych w krajach UE powiązanych z partnerami konsorcjum: Włochy/Chorwacja/Polska.
Podejście to pozwala projektowi wykorzystać doświadczenie partnerów konsorcjum, zaznajomionych z konkretnymi warunkami krajowymi. 5 pionierskich studiów przypadku, powiązanych z 4 operatorami DHCN (podpisane listy zobowiązań), zostało wybranych i wstępnie scharakteryzowanych; 5 studiów przypadku replikatorów zostanie zidentyfikowanych (do M15), uruchamiając specjalne otwarte zaproszenie do zaangażowania dodatkowych operatorów DHCN. Ponadto w ramach projektu zostanie utworzona społeczność zwolenników DHC SwEEtch w całej UE (>80; zbudowana na platformie CONSTRUCTION21, w tym operatorzy DHCN/władze lokalne/podmioty związane z energią), którzy będą zaangażowani w działania szkoleniowe/upowszechniające w celu maksymalizacji trwałości i możliwości powielania rezultatów projektu.
Czas trwania: październik 2024 r. - wrzesień 2027 r.

Projekt dofinansowany jest przez European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency (CINEA), grant nr 101167575
MATERIAŁY DO POBRANIA
Dostępne wkrótce
KONTAKT
Karolina Loth-Babut
kloth@kape.gov.pl