DEESME 2050

Rozwój projektów związanych z efektywnością energetyczną w MŚP z myślą o europejskich celach 2050

(Developing Energy Efficiency Projects in SMEs for European 2050 targets) 

https://ieecp.org/projects/deesme2050/


AKTUALNOŚCI

Webinarium dla MŚP

5 grudnia 20204 r. odbyło się webinarium "Wpływ pakietu Fit for 55 na MŚP". Pakiet „Fit for 55” wyznacza ambitne cele redukcji emisji, które wymagają aktywnego zaangażowania również od MŚP. Niezbędne będzie zapewnienie im odpowiedniego wsparcia – zarówno finansowego, jak i doradczego – aby mogły efektywnie dostosować się do nowych regulacji, zmniejszyć swój ślad węglowy i jednocześnie zachować konkurencyjność na rynku.

Pakiet „Fit for 55” (F55) to strategiczna inicjatywa Unii Europejskiej mająca na celu osiągnięcie redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku. Dostosowanie się do nowych regulacji, takich jak rozszerzenie systemu ETS2 (Emissions Trading System), stawia przed MŚP wiele wyzwań, ale także otwiera możliwości transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach dwóch projektów: DEESSME2050 oraz KNOWnNEBs. Nasi eksperci omówili następujące zagadnienia:

  • Ślad węglowy przedsiębiorstwa - dyrektywy unijne i wymagania rynkowe
  • Ślad węglowy budynków - nowe regulacje
  • Audyty energetyczne w MŚP - nowe obowiązki
  • Projekty DEESME2050 i KNOWnNEBs - jak z nich skorzystać?
  • Możliwości wsparcia MŚP po wprowadzeniu ETS2 (dyskusja).

Prezentacje:

Ślad węglowy organizacji

Ślad węglowy budynków


Audyt energetyczny w przedsiębiorstwie


Projekty dla MŚP

Poszukujemy firm z branży meblarskiej i pochodnych

Poszukujemy firm z sektora przemysłu meblarskiego oraz pochodnych, które chciałyby wziąć udział w działaniach projektu, m.in. szkoleniach, audycie, tworzeniu Systemu Zarządzania Energią. 

Firmy, które chciałyby otrzymać finansowany przez projekt przegląd energetyczny prosimy o wypełnienie kwestionariusza dostępnego TUTAJ.

Pierwsze spotkanie konsorcjum projektu

W dniach 7-8 grudnia 2022 r. w Brukseli odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu, na którym omówiono zakres kolejnych działań.

O PROJEKCIE

Przedsiębiorstwa odpowiadają za zużycie ogromnych ilości energii, aż 74% końcowego zużycia energii w Unii Europejskiej. Należy zatem zwrócić uwagę na ich efektywność energetyczną. Część przedsiębiorstw, zwłaszcza dużych, przeprowadza audyty energetyczne oraz wdraża ich wyniki, jednak małe i średnie przedsiębiorstwa nie stanowią dużego odsetka wśród firm dążących do efektywności energetycznej.

W projekcie DEESME 2050 zwrócono szczególną uwagę na przedsiębiorstwa z sektora przemysłu meblarskiego oraz pochodnych, w związku z tym, że Europa jest drugim największym rynkiem meblarskim na świecie i przy tym najbardziej zintegrowanym (ponad 80% popytu zaspokaja produkcja unijna). Ponadto, cztery Państwa członkowskie, w tym Polska, które będą w ramach projektu współpracować z przedsiębiorstwami uznały przemysł meblarski za ważną branżę. Sektor meblarski w Unii Europejskiej obejmuje 130 000 firm bez uwzględnionego łańcucha wartości, zatrudnia ponad milion osób i obejmuje głównie MŚP.

Ogólnym celem DEESME 2050 jest rozwinięcie tzw. podejścia DEESME wspierającego przedsiębiorstwa w pokonywaniu przeszkód we wdrażaniu działań na rzecz efektywności energetycznej.

Ma to być realizowane poprzez:

  • zaangażowanie, wsparcie i towarzyszenie przedsiębiorcom we wdrażaniu działań na rzecz efektywności energetycznej w oparciu o ich poziom gotowości,
  • budowanie potencjału firm i pracowników na wszystkich szczeblach,
  • zapewnienie trwałości działań poprzez przygotowanie finansowania, standaryzację i powielanie, współpracę ze stowarzyszeniami i decydentami.

Czas trwania: listopad 2022 r. - październik 2025 r.

MATERIAŁY DO POBRANIA

Klauzula informacyjna dla przedsiębiorstw biorących udział w projekcie

Zaproszenie do udziału w projekcie inwestycyjnym dla firm z branży meblarskiej

KONTAKT


Anna Piórkowska

apiorkowska@kape.gov.pl 


Marta Mazurkiewicz

mmazurkiewicz@kape.gov.pl