DEESME 2050
Rozwój projektów związanych z efektywnością energetyczną w MŚP z myślą o europejskich
celach 2050
(Developing Energy Efficiency Projects in SMEs for European 2050 targets)
AKTUALNOŚCI
Poszukujemy firm z branży meblarskiej i pochodnych
Poszukujemy firm z sektora przemysłu meblarskiego oraz pochodnych, które chciałyby wziąć udział w działaniach projektu, m.in. szkoleniach, audycie, tworzeniu Systemu Zarządzania Energią.
Firmy, które chciałyby otrzymać finansowany przez projekt przegląd energetyczny prosimy o wypełnienie kwestionariusza dostępnego TUTAJ.
Pierwsze spotkanie konsorcjum projektu
W dniach 7-8 grudnia 2022 r. w Brukseli odbyło się pierwsze spotkanie partnerów
projektu, na którym omówiono zakres kolejnych działań.
O PROJEKCIE
Przedsiębiorstwa odpowiadają za zużycie ogromnych ilości energii, aż 74% końcowego zużycia energii w Unii Europejskiej. Należy zatem zwrócić uwagę na ich efektywność energetyczną. Część przedsiębiorstw, zwłaszcza dużych, przeprowadza audyty energetyczne oraz wdraża ich wyniki, jednak małe i średnie przedsiębiorstwa nie stanowią dużego odsetka wśród firm dążących do efektywności energetycznej.
W projekcie DEESME 2050 zwrócono szczególną uwagę na przedsiębiorstwa z sektora przemysłu meblarskiego oraz pochodnych, w związku z tym, że Europa jest drugim największym rynkiem meblarskim na świecie i przy tym najbardziej zintegrowanym (ponad 80% popytu zaspokaja produkcja unijna). Ponadto, cztery Państwa członkowskie, w tym Polska, które będą w ramach projektu współpracować z przedsiębiorstwami uznały przemysł meblarski za ważną branżę. Sektor meblarski w Unii Europejskiej obejmuje 130 000 firm bez uwzględnionego łańcucha wartości, zatrudnia ponad milion osób i obejmuje głównie MŚP.
Ogólnym celem DEESME 2050 jest rozwinięcie tzw. podejścia DEESME wspierającego przedsiębiorstwa w pokonywaniu przeszkód we wdrażaniu działań na rzecz efektywności energetycznej.
Ma to być realizowane poprzez:
- zaangażowanie, wsparcie i towarzyszenie przedsiębiorcom we wdrażaniu działań na rzecz efektywności energetycznej w oparciu o ich poziom gotowości,
- budowanie potencjału firm i pracowników na wszystkich szczeblach,
- zapewnienie trwałości działań poprzez przygotowanie finansowania, standaryzację i powielanie, współpracę ze stowarzyszeniami i decydentami.
Czas trwania: listopad 2022 r. - październik 2025 r.
MATERIAŁY DO POBRANIA
KONTAKT
Anna Piórkowska
apiorkowska@kape.gov.pl
Marta Mazurkiewicz
mmazurkiewicz@kape.gov.pl