
INSTALL RES
Wdrożenie pompy ciepła - proste i niedrogie
(Heat pump
rollout. Simple and affordable)
AKTUALNOŚCI

Rozpoczęcie projektu
W dniach 6-7 listopada
2024 r. miało miejsce pierwsze spotkanie projektowe. Konsorcjum przeanalizowało założenia
i cele projektu. Koordynator – Austriacka Agencja Energetyczna AEA –
przedstawił zasady współpracy i propozycję planu działań na najbliższe sześć
miesięcy. Istotnym elementem spotkania była rozbudowana część warsztatowa.
Wynikało to między innymi z faktu, że z jednej strony wszystkich partnerów
łączy zagadnienie implementacji pomp ciepła jako źródła ciepła w budynkach
wielorodzinnych, z drugiej strony rozwiązania techniczne i modele biznesowe w
poszczególnych krajach różnią się. Warsztaty pozwoliły zrozumieć
podobieństwa i różnice oraz ich wpływ na dalszy przebieg projektu.
O PROJEKCIE
Ogólnym celem projektu jest stymulowanie popytu na pompy ciepła na dużą skalę w istniejących budynkach. Robimy to poprzez demonstrowanie i powielanie alternatywnych i innowacyjnych modeli biznesowych i dostawczych, które sprawią, że wdrożenie pomp ciepła będzie proste i przystępne cenowo. Projekt definiuje „modele dostaw” jako innowacyjne, ale powtarzalne systemy pomp ciepła, dostosowane do dużych budynków lub osiedli, koncentrujące się na efektywności energetycznej, niezawodności i niskiej inwazyjności, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów i złożoności, a także uwzględniające europejską technologię, łączenie sektorów i elastyczne strategie operacyjne zapewniające rentowność.
Projekt zainicjuje 10-12 rzeczywistych projektów demonstracyjnych, w ramach których zostaną zaprojektowane, wdrożone, przetestowane i monitorowane wysokiej jakości rozwiązania. Najlepsze i najbardziej udane rozwiązania zostaną następnie włączone do systemu szybkiej ścieżki install.res: zestawu dedykowanych i dostosowanych do potrzeb zasobów (np. procedur, podręczników, narzędzi i standardów), aby umożliwić wdrażanie pomp ciepła na większą skalę i w szybszym tempie niż obecnie. Projekty demonstracyjne install.res będą prowadzone z różnymi kluczowymi podmiotami transformacji cieplnej w Austrii, Holandii, Słowenii, Macedonii Północnej i Polsce (towarzystwa budownictwa społecznego, instytuty badawcze, dostawcy energii, producenci pomp ciepła, firmy dystrybucyjne z instalatorami kontraktowymi i stowarzyszenia w dziedzinie odnawialnych sieci ciepłowniczych). Szczególny nacisk podczas opracowywania modeli biznesowych zostanie położony na zapewnienie sprawiedliwej transformacji cieplnej, w ramach której przeanalizujemy rolę towarzystw budownictwa społecznego i spółdzielni w ochronie wrażliwych gospodarstw domowych.
Czas trwania: listopad 2024 r. - październik 2027 r.

Projekt dofinansowany jest przez European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency (CINEA), grant nr 101167644
MATERIAŁY DO POBRANIA
Dostępne wkrótce
KONTAKT
Marek Tobiacelli
mtobiacelli@kape.gov.pl