W obliczu kryzysu klimatycznego, rosnących cen energii i wyzwań geopolitycznych, lokalne inicjatywy, takie jak spółdzielnie energetyczne czy klastry energii, stają się nieocenionym narzędziem w budowaniu niezależności energetycznej i zrównoważonej przyszłości. Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. w ramach projektu Polsko-Niemiecka Platforma Energetyczna opracowali podręcznik pn. "Tworzenie społeczności energetycznych w oparciu o studia przypadków".
W podręczniku znajdują się m.in.:
- Praktyczne wskazówki, jak stworzyć społeczność energetyczną krok po kroku.
- Przykłady sukcesu – historie klastrów energii w Michałowie i Słupsku, które mogą być inspiracją dla Twojej miejscowości.
- Wyjaśnienie kluczowych pojęć i form społeczności energetycznych, takich jak spółdzielnie, klastry, prosumenci i prosumenci wirtualni.
- Przegląd korzyści: niższe rachunki, czystsze powietrze, stabilne dostawy energii i nowe miejsca pracy.
Społeczności energetyczne to nie tylko rozwiązanie ekonomiczne, ale również sposób na aktywne wspieranie transformacji energetycznej, walkę z ubóstwem energetycznym i budowanie silnych więzi lokalnych.
Podręcznik "Tworzenie społeczności energetycznych w oparciu o studia przypadków" (plik do pobrania)
O społecznościach energetycznych będziemy rozmawiać podczas webinarium "Polsko-Niemiecka Platforma Energetyczna. Tworzenie społeczności energetycznych.", które odbędzie się 20 listopada o godz. 11:00.
Serdecznie zapraszamy!
Podręcznik powstał w ramach projektu Polsko-Niemiecka Platforma Energetyczna (projekt nr 00069/2024/AJ) dotowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.