Katalog działań standaryzowanych - jak usprawnić programy wsparcia oszczędzania energii?
Raport w ramach projektu Ensmov Plus

Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. przygotowali publikację „Usprawnienie programów wsparcia oszczędzania energii poprzez zastosowanie katalogu działań standaryzowanych”, której celem jest zaprezentowanie informacji na temat francuskich doświadczeń we wdrażaniu katalogu działań standaryzowanych w programach takich jak np. Białe Certyfikaty. Niniejsze opracowanie ma być przydatne w dyskusji nad ewentualnym przygotowaniem takiego rozwiązania w Polsce.

Autorzy raportu kierują się potrzebą usprawnienia polskiego systemu białych certyfikatów. Na podstawie francuskiego przykładu, stwierdzają, że wprowadzenie katalogu działań standaryzowanych upraszcza kosztowną procedurę indywidualnej oceny projektów związanych z efektywnością energetyczną. 

Jak czytamy w publikacji: "Z góry zdefiniowane działania standaryzowane to takie, dla których inwestor lub realizator projektu nie musi oceniać oszczędności energii za pomocą audytu energetycznego, aby wykazać efekt w postaci zmniejszonego zużycia energii. W przypadku działań standaryzowanych inwestor lub realizator projektu musi przeprowadzić standardowe obliczenia lub skorzystać z „wartości standardowych” opisanych w standaryzowanych fiszkach/kartach informacyjnych." Działania standaryzowane to takie:

  • których jest wiele i się powtarzają,
  • dla których możliwe jest określenie średnich wartości oszczędności energii,
  • dla których możliwe jest określenie relatywnie prostej procedury szacowania oszczędności,
  • dla których określono i opisano standardowe procedury obliczeniowe.

We Francji białe certyfikaty (CEE) są głównym narzędziem realizacji krajowego obowiązku oszczędności energii określonego w artykule 8 Dyrektywy UE w sprawie efektywności energetycznej, z czego aż 88,1% z nich pozyskiwanych jest przez działania standaryzowane. Jedną ze specyficznych cech francuskiego katalogu jest jego szeroki zakres, obejmujący wszystkie sektory końcowego zużycia energii (gospodarstwa domowe, usługi, przemysł, transport, rolnictwo).

Ilości kart działań standaryzowanych przygotowanych dla poszczególnych sektorów. Źródło: energysavingpolicies.eu

Publikacja została podzielona na trzy części:

  1. Ogólna informacja o kosztach związanych z przygotowaniem i weryfikacją działań związanych ze zmniejszaniem zużycia energii (koszty transakcyjne).
  2. Opis przykładu francuskiego, przedstawiający ramy organizacyjno – administracyjne.
  3. Załączniki, będące tłumaczeniami wybranych dokumentów, charakterystycznych dla systemu francuskiego, pomagające w zrozumieniu logiki katalogu działań standaryzowanych (kolegialność i szeroki udział interesariuszy, zakres karty działania, lista kart działań).

We Francji katalog został przygotowany w kontekście systemu białych certyfikatów, jednak można sobie wyobrazić, że taki katalog ma zastosowanie w przypadku np. standardowych działań w ramach np. programu „Czyste Powietrze”.

 Raport do pobrania

Autorzy: 

  • Marek Zaborowski (Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.- KAPE), 
  • Jean-Sebastien Broc (Institute for European Energy and Climate Policy Foundation - IEECP)

Nr ISBN: 978-83-932908-6-4


26 marca br. w ramach cyklu "Spotkanie z ekspertem KAPE" odbyło się webinarium pn. "Zalety i wady wprowadzenia działań standardowych do wsparcia efektywności energetycznej", w ramach którego ekspert KAPE Marek Zaborowski - główny autor publikacji, przybliżył główne założenia raportu i opowiedział jak działa francuski system działań standaryzowanych.

 
 

Zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji nad metodami usprawnienia polskiego systemu Białych Certyfikatów.

Publikacja powstała w ramach projektu Ensmov Plus, którego celem jest cena, kwantyfikacja i wzmocnienie wdrażania polityk efektywności energetycznej i praktyk związanych z pomiarem i weryfikacją osiąganych oszczędności energii w ramach Artykułu 8 dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej (EED).

EnsmovPlus jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach projektu nr 101076098. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub CINEA. Ani Unia Europejska, ani organ udzielający dotacji nie mogą być za nie pociągnięte do odpowiedzialności.



Share this post
Jacek Kostrzewa nowym Prezesem Zarządu KAPE
Komunikat prasowy KAPE S.A.