O odporności i bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej na konferencji "Infrastruktura Polska i Budownictwo"
KAPE partnerem Konferencji i Gali Diamenty Infrastruktury i Budownictwa 2026

19 marca 2026 roku w Regent Warsaw Hotel odbyła się Konferencja oraz Gala Diamenty Infrastruktury i Budownictwa, organizowana przez Executive Club. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli sektora infrastruktury, budownictwa, energetyki, finansów oraz administracji publicznej, stanowiąc platformę do dyskusji o kluczowych wyzwaniach i kierunkach rozwoju rynku. Krajowa Agencja Poszanowania Energii była partnerem wydarzenia, aktywnie uczestnicząc w debacie eksperckiej poświęconej infrastrukturze krytycznej oraz bezpieczeństwu energetycznemu.

Jednym z głównych punktów programu był panel dyskusyjny pt. „Infrastruktura krytyczna”, moderowany przez dr Huberta Wysoczańskiego, z udziałem przedstawicieli biznesu, administracji oraz instytucji eksperckich. KAPE reprezentował Prezes Zarządu, Jacek Kostrzewa. Dyskusja koncentrowała się na zagadnieniach związanych z odpornością infrastruktury na zagrożenia, stabilnością systemów oraz rolą energetyki w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa.

W trakcie panelu Prezes KAPE zwrócił uwagę na fundamentalne znaczenie efektywności energetycznej oraz zmieniającego się modelu funkcjonowania systemu energetycznego: „Jesteśmy świadkami transformacji energetycznej, która ma charakter wielokierunkowy i wielowątkowy. System, który kiedyś był jednokierunkowy – od wytwarzania do odbiorcy – dziś staje się systemem rozproszonym, zmiennym w czasie i opartym również na lokalnym wytwarzaniu oraz magazynowaniu energii.”

Jak podkreślił, kluczowe znaczenie ma ograniczanie zapotrzebowania na energię oraz rozwój rozproszonych źródeł: „Najważniejsze są dwie rzeczy: jak najmniej potrzebować energii, a to, czego potrzebujemy, dostarczać w sposób maksymalnie rozproszony i elastyczny. Elastyczność będzie jednym z najważniejszych wyzwań najbliższych lat.”

W odpowiedzi na pytanie dotyczące roli odnawialnych źródeł energii w budowaniu odporności systemu, Prezes KAPE wskazał na znaczenie lokalnych rozwiązań energetycznych: „Infrastruktura krytyczna może mieć różne znaczenie – dla gospodarstwa domowego będzie to dom wyposażony w instalację fotowoltaiczną i magazyn energii, który zapewni podstawowe funkcjonowanie nawet w przypadku przerw w dostawach. Z kolei dla społeczności lokalnych mogą to być spółdzielnie energetyczne oparte na zróżnicowanych źródłach energii.”

Zwrócił również uwagę na przewagę systemów rozproszonych z perspektywy bezpieczeństwa: „System oparty na wielu rozproszonych instalacjach jest bardziej odporny niż model scentralizowany – znacznie trudniej zakłócić funkcjonowanie wielu źródeł niż jednej dużej elektrowni.”

Udział KAPE w panelu stanowił istotny głos w debacie o przyszłości infrastruktury krytycznej w Polsce, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej oraz potrzeby zapewnienia ciągłości dostaw energii.

Zwieńczeniem wydarzenia była uroczysta gala wręczenia nagród Diamenty Infrastruktury i Budownictwa, podczas której Prezes KAPE, Jacek Kostrzewa, wręczył nagrodę w kategorii „Spółka Budowlana Roku – Budownictwo Kubaturowe” dla przedstawiciela firmy Strabag.

Obecność KAPE zarówno w części konferencyjnej, jak i podczas gali potwierdza aktywne zaangażowanie Agencji w kształtowanie debaty publicznej oraz wspieranie rozwoju nowoczesnej, bezpiecznej i efektywnej energetycznie infrastruktury.

Fot. Executive Club


Share this post
Poprawa efektywności energetycznej budynków szpitalnych. Przygotuj audyt energetyczny z ekspertami KAPE!
Program priorytetowy NFOŚiGW