Energooszczędna siedziba Nadleśnictwa Olkusz - KAPE autorem dokumentacji projektowej
Budownictwo energooszczędne

Trwa budowa nowej, energooszczędnej siedziby Nadleśnictwa Olkusz. Eksperci z Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. opracowali do tej inwestycji wielobranżową dokumentację projektową od koncepcji, poprzez projekt budowlany, a na projekcie wykonawczym skończywszy. W ramach współpracy KAPE przygotowała również wniosek o dofinansowanie do programu priorytetowego NFOŚiGW oraz pełni nadzór autorski podczas realizacji budowy.

Wizualizacja projektu siedziny Nadleśnictwa Olkusz
Wizualizacja projektu siedziby Nadleśnictwa Olkusz (materiały własne KAPE)

Zakres opracowania zawiera projekt:

  • budynku biurowo-konferencyjnego wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną i drogową,
  • budynku gospodarczego ze stacją uzdatniania wody i generatorem prądu,
  • wieży telekomunikacyjnej,
  • studni głębinowej oraz biologicznej oczyszczalni ścieków,
  • przebudowy istniejącego zbiornika p.poż.

Budynek został zaprojektowany w konstrukcji drewnianej. Zastosowano w nim technologię CLT (cross laminated timber). Konstrukcję nośną ścian i stropów stanowią płyty CLT, które zostały też wykorzystane jako elementy dekoracyjne wnętrza tam gdzie pozwalały na to warunki ppoż i akustyczne. W Polsce jest to jeden z pierwszych budynków użyteczności publicznej wykonanych w tej technologii.

Dokumentacja projektowa została dostosowana do wymagań programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Puszczyk". Rolą KAPE było przygotowanie wniosku o dofinansowanie.

Ponadto KAPE pełni nadzór autorski podczas realizacji budowy, w ramach którego odpowiadamy na pytania Inwestora i wykonawcy oraz jeśli pojawi się taka potrzeba to uszczegóławiamy dokumentację techniczną.

Zapraszamy do współpracy z naszym zespołem przy inwestycjach dotyczących budownictwa energooszczędnego, pasywnego i zerooenergetycznego. Więcej o dotychczasowych realizacjach i doświadczeniu KAPE na tej stronie.

Poniżej krótka fotorelacja z budowy.


Share this post
Pierwsze spotkanie dot. "Analizy śladu węglowego w cyklu życia budynków w Polsce"
Grant ECF